
Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo financí, Česká zemědělská univerzita v Praze a Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj uspořádaly konferenci zaměřenou na ESG reporting v souladu se směrnicí EU o podávání zpráv o udržitelnosti ze strany podniků a souvisejícími reportovacími standardy. Akce se konala v Aule České zemědělské univerzity a přilákala odborníky z podnikatelské sféry, státní správy a akademických i výzkumných institucí. Konference se na místě i online zúčastnilo přes 200 účastníků (včetně zahraničních) – na místě i online.
Rozšíření relevantních informací o environmentální a sociální oblasti, které vstupují do řízení firmy, představuje další fázi vývoje environmentálního účetnictví, kterým se Ministerstvo životního prostředí zabývá již od roku 2000. Letos se konal již 20. ročník konference zabývající se tímto tématem.
Konference účastníkům nabídla cenné informace o aktuálních trendech a výzvách v oblasti ESG reportingu a poskytla příležitost k výměně zkušeností mezi odborníky z různých sektorů. Klíčovým tématem byly navrhované změny směrnice CSRD, CSDDD a taxonomie, známá pod zkráceným názvem Omnibus o změnách ve vykazování udržitelnosti. Diskutována byla také implementace nových dobrovolných evropských standardů pro podávání zpráv o udržitelnosti pro malé a střední podniky a jejich aplikace v českém podnikatelském prostředí. Bylo zmíněno, že ve firmách se díky ESG reportingu rozšiřuje povědomí o cílech udržitelného rozvoje (SDGs) a jejich důležitosti.
V úvodu konference představil vrchní ředitel sekce ochrany klimatu Petr Holub (MŽP) nástroje, které jsou či budou využitelné pro data a informace pro zprávy o udržitelnosti. např. stav zpracování portálu Climate Proofing, nástroj Cirkulárního auditu, Georeport a informace z nálezové databáze ochrany přírody, či novou profesní certifikaci Manažer/ka udržitelnosti. Dále hovořil ředitel odboru politiky udržitelnosti Ota Melcher o platformě pro udržitelné financování a vysvětlil změny vyplývající z návrhu Omnibus pro podniky. Ty navrhují výrazné snížení počtu podniků, pro které by povinnost vykazování byla povinná, a zároveň navrhují zjednodušení reportovaných informací. Kateřina Šveřepová z České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (CBCSD) připomněla, že některé firmy udržitelnost v podnikání praktikují již delší dobu, a proto současným vývojem nejsou zaskočeny.
Tématu Omnibus se dále podrobně věnoval i zástupce Evropské komise, Petr Wagner, který přiblížil šest hlavních prvků obsažených v návrhu, včetně odkladu reportovací povinnosti a zúžení počtu podniků, na které se povinnost vztahuje. Globální pohled na problematiku udržitelnosti nabídla Jenny Dodson, seniorní ředitelka ze Světové podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj. Konkrétní příklady z praxe představil Jiří Karásek ze společnosti SEVen, který se zaměřil na standardy GHG protokolu používané firmami pro kvantifikaci, zaúčtování a reportování emisí skleníkových plynů. Zástupce Agentury ochrany a přírody a krajiny Karel Chobot následně představil datový portál Georeport, který poskytuje konkrétní environmentální informace pro jednotlivé lokality v ČR. Aplikace, původně vyvinutá pro zjednodušení stavebního řízení, se ukazuje jako užitečná i pro účely ESG reportingu. Na závěr přednáškové části Jiří Adamec ze společnosti Mutualus sdílel předběžné výsledky výzkumu o implementaci standardů CSRD českými firmami a vyzval účastníky k zapojení do výzkumu.
V další části programu Alice Machová (EY) představila zkušenosti z první vlny implementace CSRD a nastínila přípravy na vlnu druhou. Následovala panelová diskuse s ESG experty z ČEZu, Komerční banky, Správy železnic a VIG – Autonova. Panelisté sdíleli zkušenosti o aktuálním stavu implementace ESG reportingu ve svých firmách, identifikovali hlavní nedostatky současného systému a nabídli tipy pro ostatní podniky, jak co nejlépe zvládnout reportovací povinnost. Převládal názor, že vzhledem ke komplexnosti problematiky je dobré začít s přípravou reportu co nejdříve (tj. nevyčkávat na vývoj situace s navrhovanými změnami) a případné dva roky odkladu využít pro důkladnější přípravu.
V závěrečné části si účastníci mohli vybrat dva workshopy dle devíti nabízených tematických standardů CSRD Pod vedením odborných facilitátorů měli účastníci možnost sdílet své zkušenosti a přispět tak k lepšímu porozumění jak mezi specialisty, tak zástupci státní správy, jaké jsou zkušenosti i světlé a stinné stránky jednotlivých tematických oblastí.
Hodnocení workshopů ukázalo poptávku po centralizovaných a ucelených datových podkladech ze strany veřejné správy, včetně environmentálních dat v souvislosti s ESG reportingem a dalšími nástroji politiky financování udržitelnosti.