
Cíl 2: Technologický a sociální rozvoj rozšiřují přístup k důstojné práci.
2.1 Trh práce vykazuje na celostátní i regionální úrovni nižší strukturální nerovnováhy, zmírňuje se polarizace trhu práce i její společenské dopady.
2.2 Přístup k důstojné práci se rozšiřuje i pro skupiny, které jsou na trhu práce dosud znevýhodněné.
2.3 S obecnou mírou nezaměstnanosti se zároveň snižuje i podíl dlouhodobě nezaměstnaných na celkové nezaměstnanosti.
2.4 Minimalizuje se míra prekarizace a nedobrovolné flexibilizace práce, a to i u činností vykonávaných prostřednictvím ekonomiky platforem a jiných nových atypických forem práce.
2.5 Imigrační a integrační politika klade důraz na přilákání kvalifikovaných cizinců a cizinek a posiluje nabídku pracovních sil významnou pro inovace. Veřejné politiky také podporují návrat českých občanů a občanek ze zahraničí.
Práce hraje klíčovou roli nejen jako zdroj obživy, ale i pro identitu a socializaci. Pro kvalitu života je zásadní práce, která není nebezpečná a umožňuje vyváženost mezi prací a soukromým životem. Trh práce prochází rychlým vývojem a digitalizace a robotizace přinášejí nové příležitosti, jako je práce na dálku, ale i výzvy v podobě zániku profesí či odcizení při práci ve virtuálním prostředí. Zásadní výzvou pro trh práce je také stárnutí populace, v jehož důsledku se zvyšuje poptávka po pracovnících ve zdravotnictví a sociálních službách. Kvalitní trh práce musí poskytovat také pracovní možnosti, které nejsou prekarizované a nabízí férové pracovní podmínky, a to i v rámci sdílené ekonomiky.
Česká republika bude reagovat na proměny na trhu práce zejména navýšením nabídky rekvalifikací a možností celoživotního vzdělávání či kariérního poradenství. Stěžejní je také zajistit odpovídající ohodnocení pracujících osob pro důstojný život. Klíčová je taktéž podpora sociálního podnikání a zaměstnávání osob, které jsou na trhu práce dosud znevýhodněné, včetně integrace cizinců, zejména těch kvalifikovaných, do českého trhu práce.