
Cíl 10: Ekonomické aktivity podporuje stabilní a funkční infrastruktura.
10.1 Stát má trvalou kontrolu nad systémem kritické infrastruktury, který je rozvíjen a je schopen čelit rizikům včetně těch vyplývajících z aktuálních bezpečnostních hrozeb a změn klimatu.
10.2 Je zajištěno kvalitní dopravní spojení s ekonomickými, populačními a dopravními centry všech sousedních států.
10.3 Elektrizační síť je připravena na decentralizaci zdrojů včetně komunitní energetiky a zajišťuje distribuci elektrické energie v požadovaném technickém standardu.
10.4 Soustavy centrálního zásobování tepelnou energií jsou transformovány na udržitelné formy prostřednictvím využití energie prostředí, energie z obnovitelných a druhotných zdrojů energie a prostřednictvím snížení energetické náročnosti rezidenčního, veřejného a průmyslového sektoru.
10.5 Navzdory negativním dopadům změny klimatu stát udržuje vysoký standard vodohospodářských služeb a zároveň zvyšuje jejich dostupnost.
10.6 Stát ve spolupráci se soukromým sektorem připravil legislativu a infrastrukturu pro zachytávání, využívání a ukládání uhlíku.
Hlavním smyslem infrastruktury je umožnit přesun lidí, zboží, služeb a informací, přičemž měřítkem úspěšnosti jejího budování a správy je kvalita služeb, které poskytuje. V zájmu státu je tak infrastrukturu neustále rozvíjet, ale musí tak činit s ohledem na klima a životní prostředí. Vhodně navržená, kvalitní a spolehlivá infrastruktura přispívá následně k výkonu a odolnosti ekonomiky a zvýšení kvality života a podnikání.
Základem je zajistit spolehlivou a odolnou kritickou infrastrukturu, která tak bude připravená na nová geopolitická bezpečnostní rizika a hrozby spojené s klimatickou změnou. Do rozvíjení a modernizace prvků strategické infrastruktury musí být taktéž dlouhodobě investováno, aby její kvalita odpovídala nárokům doby. Elektrizační síť tak musí být nachystána na decentralizaci a integraci obnovitelných zdrojů energie, přičemž je nutné posílit dobíjecí infrastrukturu pro bezemisní dopravu a mapovat možnosti flexibility nabíjení elektromobilů. Potřebná je také na modernizace železniční infrastruktury pro přesun dopravy ze silnic na železnice, což sníží negativní dopady silniční dopravy. Investice do modernizace systémů centrálního zásobování tepelnou energií zahrnují využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie, jejichž využití následně redukuje spotřebu fosilních paliv. V neposlední řadě je třeba rozvíjet ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru technologie zachytávání a ukládání uhlíku (CCUS) jakožto nezbytný prvek dekarbonizace českého průmyslu.
Vodohospodářská infrastruktura musí být zaměřena na adaptaci na měnící se hydrologické podmínky, včetně zadržování vody v krajině, modernizace čistíren odpadních vod a propojení nadregionálních vodovodních systémů. Cílem je zajištění stabilní dodávky pitné vody i za zhoršených klimatických podmínek a ochrana vodních ekosystémů.