
Cíl 9: Hospodářský rozvoj je odpoután od zvyšování spotřeby přírodních zdrojů a od znečištění životního prostředí.
9.1 Sociálně a ekonomicky udržitelným způsobem se snižují emise skleníkových plynů a uhlíková intenzita ekonomiky.
9.2 Zvyšuje se podíl oběhového hospodářství na celkovém objemu materiálových toků.
9.3 Zvyšuje se energetická a materiálová účinnost ekonomiky.
9.4 Využívání domácí zemědělské produkce se zvyšuje a snižuje se tak dovoz zemědělských produktů a posiluje se potravinová soběstačnost.
9.5 Vlivem hospodářské činnosti nedochází ke znečištění životního prostředí zejm. vody, půdy, ovzduší a nedochází k degradaci ekosystémů.
Česká republika usiluje o snížení emisí skleníkových plynů a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 prostřednictvím dekarbonizace ekonomiky a dvojí, digitální a zelené, tranzice. Klíčovými prvky této strategie jsou efektivní obchodování s emisními povolenkami, rozvoj obnovitelných zdrojů energie, zavádění nízkouhlíkových technologií a zvyšování energetické účinnosti. Investice směřují do odvětví s vysokým multiplikačním potenciálem, jako je stavebnictví, elektromobilita a obnovitelné zdroje. Propagovány budou taktéž programy podpory energetické účinnosti, které budou muset reagovat mimo jiné na zvyšující se energetickou náročnost nových digitálních technologií jako jsou cloudové infrastruktury, AI a datová centra. Podpora rekvalifikace pracovníků v těžko dekarbonizovatelných odvětvích a ochrana nízkopříjmových domácností zajistí, že transformace bude sociálně citlivá a ekonomicky návratná.
Součástí dlouhodobé strategie hospodaření se zdroji je i přechod k oběhovému hospodářství, které snižuje závislost na primárních surovinách a posiluje tak i strategickou autonomii ČR. Klíčové je podporovat opravitelnost výrobků, dostupnost náhradních dílů a rozšířit odpovědnost výrobců za jejich produkty. Rozvoj bioekonomiky a širší využití druhotných surovin přispějí k udržitelnému hospodaření s přírodními zdroji. Česká ekonomika také směřuje k větší materiálové a energetické efektivitě, což zahrnuje modernizaci energetických sítí a energetický mix postavený primárně na jaderné energetice a OZE. Ve veřejných zakázkách, zejména ve stavebnictví, budou prosazována udržitelná kritéria, bude důsledně implementován princip „významně nepoškozovat“ životní prostředí, a bude podporováno ekologické zemědělství. Tyto kroky doplňuje zlepšení informačních systémů pro monitorování a vykazování opatření, což zajistí větší transparentnost a efektivitu transformace ekonomiky.