
Cíl 27: Veřejné politiky zvyšují demokratičnost a dlouhodobou efektivitu vládnutí.
27.1 Rozhodování o podobě politik je reprezentativní a přímý podíl na rozhodování je nedílnou součástí tvorby politik.
27.2 Veřejná debata nikoho nevylučuje a umožňuje posoudit původ a hodnotu informací.
27.3 Stát dokáže zajistit všem svým obyvatelům přístup ke spravedlnosti a ochraně práv na základě znalosti jejich potřeb a problémů.
27.4 Služby a procesy veřejné správy jsou digitalizovány všude tam, kde to přináší prospěch z hlediska konečných příjemců dané služby či procesu.
27.5 Veřejné zadávání je strategické a v souladu s principy 3E.
27.6 Stát dokáže zajistit bezpečnost.
Tvorba politik bude probíhat ve vnějším rámci, daném třemi prvky – demokratickým vládnutím, efektivitou služeb, vládou práva a bezpečností.
Klasické formy reprezentativní demokracie musí plnit své funkce co nejlépe, musí poskytovat dobré zastoupení. V praxi to znamená např. dobrou dostupnost volebních místností, či transparentní financování volebních kampaní, ale také třeba odpovídající zastoupení žen v rozhodovacích funkcích. Veřejnost se může smysluplně zapojovat i přímo do rozhodování. Možností je např. rozšíření veřejného připomínkování návrhů veřejných politik, využívání referend (na místní, krajské i celostátní úrovni) nebo přizvání veřejnosti ke spolurozhodování o rozpočtových prioritách (tzv. participativní rozpočtování). Občané budou mít snadný přístup k relevantním informacím (např. důraz na srozumitelnost komunikace veřejné správy, open data, či podpora médií veřejné služby) a veřejná debata bude přizpůsobena změnám, které přináší její vedení v digitálním prostoru.
Služby a procesy veřejné správy se digitalizují všude tam a zároveň jen tam, kde to přináší prospěch z hlediska smyslu takové služby nebo procesu. Přitom zůstane stále otevřena také cesta, která nebude digitální. Potenciál digitalizace a umělé inteligence bude naplno využit, ale s vědomím, že to přináší také rizika a těmto rizikům se postaví účinná hráz. Veřejná správa také půjde příkladem a svou nákupní sílu využije strategicky jako páku pro naplnění vizí a cílů v prioritních oblastech národní politiky. Veřejné zadávání bude v souladu s principy 3E, standardním nástrojem se stane přezkoumání vazby mezi strategickými záměry, vynaloženými prostředky a dosaženými výsledky.
Stát garantuje spravedlnost, ochranu práv a bezpečnost jednotlivců, komunit i společnosti jako celku. Nejde přitom jen o hráz kriminalitě, rychlou reakci na živelní pohromy nebo předvídatelné rozhodování soudů. Jde také o prevenci, péči o oběti trestných činů, nebo odstranění diskriminace.
V širším smyslu tvoří vnější rámec mírové soužití, mezinárodní řád založený pravidlech a sdílený základ hodnot a principů udržitelného rozvoje. Příspěvek ČR k tomuto rozměru vnějšího rámce je popsán v klíčové oblasti Globální rozvoj.